economy

Ο Ολυμπιακός και Ρεάλ-Παναθηναϊκός στον τελικό της Euroleague

Ο αγώνας μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο Final Four της Euroleague στο Βερολίνο ήταν ένας από τους πιο αναμενόμενους και συναρπαστικούς αγώνες της σεζόν. Οι πρωταθλητές του Ολυμπιακού Σταδίου διεξήγαγαν έναν αγώνα πραγματικά εντυπωσιακό, οδηγώντας την Φενέρμπαχτσε στην ήττα με 87-76 και προκριθήκαν στον τελικό.

Η Ρεάλ βγάλει μια επίδειξη δύναμης στον πρώτο ημιτελικό, αφυπνίζοντας τον Πίτερς σε τρομερή κατάσταση. Οι Ισπανοί με 69% στα τρίποντα, 75% στα δίποντα και σπουδαία άμυνα, ανέτρεψαν το 10λεπτο με 28-10 και πήγαν στα αποδυτήρια με 56-37. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν χαμένοι πανώ στο παρκέ, δεν είχαν λύσεις και μόνο ο Σακίλ Μασίκι με 13 πόντους, μπόρεσε να διασώσει το “ναυάγιο”.

Στο δεύτερο μισάωρο, οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν καλό προσωπικό, αφυπνίστηκαν και έχοντας τον Πίτερς σε τρομερή κατάσταση να… παραδίδει τρομερές ασίστ, κατάφεραν να επιστρέψουν στο 74-64 στο 32ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και χάρη στον Γκος αλλά και τον Παπαργυρόπουλο έλυσε τη διαφορά ασφαλείας.

Τελικά με 20 πόντους, ο Χεζόνια με 12, ο Πούαριε με 11 και ο Γιαμπουσέλι με 11 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Ο Πίτερς με 23 πόντους, ο Μακίσικ με 17 και ο Γκος με 15 χάρισαν για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-37, 71-58, 87-76.

Ο Μουσα είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης για τον Ολυμπιακό, διατηρώντας τον Πίτερς σε τρομερή κατάσταση και χάρη στην ενέργεια του και την διάθεσή του στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να πλησιάσει στη νίκη με 87-76.

Ο Μουσα με την εξαιρετική του εμφάνιση με το καλάθι και τη διατήρηση της Φενέρμπαχτσε στον τελικό, είναι ένας από τους κορυφαίους και πρέπει να πλησιάσει τους Μαδριλένους και να πλησιάσει την διαφορά από τον Ολυμπιακό.